frissítve: 2018.11.06. Szerző: Prím M. Fotó: MTI
Római kori vízvezeték egy szakaszát tárták fel a régészek a dozmati árvízi tározó építését megelőző ásatáson. A közel kétezer éve épült vezeték látta el tiszta vízzel az ókori Savariát. A kutatás napokon belül véget ér, ezzel párhuzamosan már folynak a tározó kivitelezési munkái.
Korábbi kutatások révén már ismert volt a régészek előtt a rohonci hegyekből egészen a mai belvárosig vezető csatorna több szakasza is.
![]() |
MTI/Varga György |
„Az egész hosszúságát kb. 16 km-re becsüljük, az egész egyfajta építési technikával, egy ütemben készült, óriási mérnöki és építészeti beruházás volt magában a római korban is.”
Ezúttal egy közel 250 méteres szakaszt sikerült megtalálni. Ilyen mértékben feltárt római kori vízvezeték csupán három van az országban: Savaria mellett Brigetio-ban és Aquincumban. A vízvezetéket a dokumentálást követően elbontják, mert az épp a tározó létesítményeinek nyomvonalába esik. A tervek szerint azonban egy szakaszát bemutathatóvá teszik, később pedig pályázati forrásból újabb része válhat láthatóvá.
Csapláros Andrea – igazgató, Savaria Múzeum
„Akár ennek a 8-10 méteres szakasznak a folytatása is bemutatható lesz, ha ez az INTEREG projekt nyer, azt jelenti, hogy 20-25 méter látható lesz ebből a vízvezetékből.”
Az ásatással párhuzamosan már folynak a víztározó kivitelezési munkái. A közel 2,4 milliárd forintból megvalósuló beruházás öt település, köztük Szombathely árvízvédelmét szolgálja.
![]() |
MTI/Varga György |
Puskás Tivadar – polgármester
„Arról beszéltünk a Modern Városok Program keretében, tegyük árvízbiztossá Szombathelyt, és a lukácsházi tározó után a dozmati tározó teljes mértékben megoldja Szombathely biztonságát.”
Megkezdődtek a leeresztő műtárgy és a töltés alapozási munkái.
Hercsel Róbert – szakaszmérnök, Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
„A töltés 240 méter hosszú lesz, a legmagasabb pontján 8 méter magas, 1,13 millió m3 víz fog betározódni mértékadó helyzetben, ezen kívül lesz egy állandó vízű tározótér, ami az Arany-patak vízpótlását hivatott szolgálni nyári időszakban.”
Az építkezés az előzetes tervek szerint jövő júniusra fejeződik be.