Kerti kutakban bukkant fel az olaj. Gárdonyban 500 köbméter szivárgott el.

Gárdony területén kirepedt a MOL olajvezetéke. Az olaj a talajba szivárgott. A lakosság kétségbe van esve a balaest történte után. A MOL-nak február 28-ig kell lezárni a vizsgálatokat.

Gárdony lakói szokatlan helyzettel találták szembe magukat: a MOL üzemanyagszállító vezetékének meghibásodása során csaknem 500 köbméter gázolaj és benzin szivárgott a talajba. Az eset nemcsak környezeti, hanem emberi tragédiákat is magával hozott, hiszen a lakók biztonsága és jövője került veszélybe. A helyi lakosság és civil szervezetek most az információk morzsáiból próbálják összerakni, mire is számíthatnak a jövőben.

A szennyezés helyszíne

A szivárgás helyszíne a gárdonyi Géza fejedelem út és az Almafa utca környékén található. Az üzemanyagokkal szennyezett területen érződő gázolajszag és a talajfelszínen csillogó olajfoltok emlékeztetik a helyieket a károsodás mértékére. A MOL által cserélt 1600 tonna talaj ellenére a szennyezés többször visszaszivárog a felszínre, főként esőzések után. Egy ivóvíznek jelzett kút áll a helyszín közelében, de annak vize ihatatlan, mivel szennyeződhetett.

Lakossági bizonytalanság

A szennyezés nemcsak a természeti környezetet, hanem az ott élő emberek mindennapjait is érintette. Számos helyi család kénytelen volt elhagyni otthonát, mivel az ivóvízellátás bizonytalanná vált, a talaj pedig rákkeltő anyagokat tartalmazhat. A homoktövis- és szőlőültetvények, valamint biogazdálkodások tulajdonosai szintén aggodalommal tekintenek a jövőbe. Nem tudják, hogy a talajés vízkárosodás milyen hatással lesz a termésre.

A lakosság kétségbeesését tükrözi, hogy többen saját erőforrásaikat felhasználva, független vizsgálatokat finanszíroztak. Egy helyi család, Dudás Róbert és Németh Zsófi, nemrég költözött az érintett területre, és befektetésük értéke gyakorlatilag nullává vált a szennyezés miatt.

A MOL És a Lakosság Konfliktusa

A MOL által nyilvánosságra hozott adatok folyamatosan változnak. Az eredeti becslések szerint 10 köbméternyi gázolaj és benzin szivárgott el, amely később 300, majd 487 köbméterre nőtt. A lakosság és a civil szervezetek szerint a szennyezés mértéke és hatóköre ennél sokkal nagyobb lehet, sőt, még a Velencei-tót is érintheti.

A helyiek szerint a MOL vizsgálatai nem elégségesek, hiszen csupán 100 méteres körzetben történtek mintavételek. Ezért többen közadatigénylést nyújtottak be a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Greenpeace segítségével. A bizalom tovább csökkent, amikor a cég felfüggesztette a palackos ivóvíz korlátlan biztosítását, arra hivatkozva, hogy a lakók nem vitték vissza az üret palackokat.

Kilátások és Megoldási Lehetőségek

A Fejér Vármegyei Kormányhivatal február 28-áig adott határidőt a MOL által végzendő tényfeltárási vizsgálatok befejezésére. Az addig tartó bizonytalanság azonban súlyosan érinti a helyi lakók mindennapjait. A civil szervezetek folyamatos jelenlétükkel próbálják biztosítani, hogy az eset megoldása átlátható és igazságos legyen.

Az eset rávilágít arra, hogy egy ilyen káresemény következményei messze túlmutathatnak a helyszín határain. A lakossági érdekek érvényesítése, a környezet megóvása, valamint a felelősségre vonás kulcsfontosságúak a hasonló esetek megelőzésében.

ILLUSZTRÁCIÓ!

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.

Don't Miss

Júliustól a szennyező fizeti a hulladék kezelési költségét

Újabb lépést tettünk a magyar hulladékgazdálkodás