Az elmúlt évtizedekben Magyarországon több civil kezdeményezés is próbálkozott a közbiztonság javításával, azonban ezek gyakran konfliktusba kerültek a hatóságokkal. Két ilyen példa a Tolvajkergetők és a Mi Hazánk Mozgalom Bűnvadászok nevű csoportja.
Tolvajkergetők: Civil fellépés a biciklitolvajok ellen
A 2011-es évek elején alakult Tolvajkergetők csoport célja az volt, hogy civil eszközökkel lépjenek fel a biciklitolvajok ellen. A csoport tagjai gyakran csaliként használt kerékpárokat helyeztek el, majd azokat figyelve próbálták tetten érni a tolvajokat. Bár kezdeményezésük sokak körében népszerű volt, módszereik jogi és etikai kérdéseket vetettek fel. A bíróságok több esetben is elmarasztalták a Tolvajkergetők tagjait. Egy 2015-ös esetben például egy bódult állapotban lévő személyt sértegettek, dulakodtak vele, majd egyikük acélbetétes bakanccsal fejbe rúgta. A bíróság súlyos testi sértés és garázdaság miatt ítélte el őket, hangsúlyozva, hogy a közért végzett munka nem vezethet súlyosabb bűncselekményekhez, mint amit üldözni kívántak. A tolvajkergetők 2016-ban fejezték be a pályafutásukat a Rendrőrség nyomására,mivel nem működtek együtt velük.
Bűnvadászok: lakásfoglalók ellen, rabosítással a vége
A Bűnvadászok, a Mi Hazánk Mozgalomhoz köthető újabb civil csapat, az illegális lakásfoglalások ellen lép fel. Egy kispesti eset során a tulajdonossal együtt próbáltak visszafoglalni egy jogtalanul elfoglalt lakást – amelyben később kábítószergyanús anyagokat is találtak. Ennek ellenére nem a bitorlót, hanem a tulajdonost és a Bűnvadászokat vitte el a Készenléti Rendőrség, rabosították őket, mintha ők követtek volna el törvénysértést. A bűnvadászokat 12 órára benttartották, és még az illegális drogos lakásfoglaló kezébe adták a kulcsot, mintha az Ő tulajdona lett volna.
A hatalom üzenete: ne szólj bele, ez nem a te dolgod
Mindkét történet ugyanarra világít rá: az állam nem tűri, ha a civilek a saját kezükbe veszik a közrend ügyét – még akkor sem, ha a törvény keretein belül, békésen és segítő szándékkal teszik. Ahelyett, hogy a rendőrség partnerként kezelné ezeket a kezdeményezéseket, inkább riválist lát bennük, amit le kell állítani. Mintha a rendfenntartás monopólium lenne, és minden külső próbálkozás az uralom megkérdőjelezése volna.
A megoldás: együttműködés, nem elhallgattatás
A civil társadalom részvétele nem veszély, hanem lehetőség. Egy valóban működő közbiztonsági rendszer csak akkor lehet sikeres, ha az állami szervek és az aktív polgárok egymást erősítik – nem pedig egymást gyengítik. A Tolvajkergetők és a Bűnvadászok ügye figyelmeztetés: ha a hatalom nem hajlandó nyitni a civilek felé, az nemcsak a társadalmi bizalmat rombolja, hanem a bűnözők malmára hajtja a vizet.