Vihar után is vitorlát bontanak – elrajtol az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj

A hétfői vihar okozta károk ellenére elindul az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj, több mint ötszáz hajó részvételével. A versenyzők kedvező szélviszonyokra számíthatnak, így akár új rekord is születhet. A Balatonfüredről induló tókerülő futamhoz part menti programok és élő közvetítés is társul.

Bár a hét eleji vihar több hajóban is kárt tett, a Kékszalag elindítását semmi nem veszélyezteti. A mezőny várhatóan kisebb lesz a megszokottnál, mintegy ötszáz vitorlás indul neki a tókerülő versenynek, de az esemény lebonyolítása zavartalan. Az előrejelzések kedvező szelet ígérnek, így ideális körülmények várják a résztvevőket a Balatonon. A 155 kilométeres távot idén július 10-én, csütörtökön reggel 9 órakor kezdik meg a versenyzők Balatonfüredről.

A háromnapos esemény során part menti programokkal is készülnek a szervezők: a Vitorlás téren óriáskivetítőn követhető a verseny, pénteken délután 15 órakor pedig a leggyorsabb hajók részvételével rendezik meg az Audi Speed Challenge-et. A díjkiosztóra július 13-án, szombaton 18 órakor kerül sor a füredi Gyógy téren. A versenyt idén is élőben közvetíti a Telekom, és minden hajón nyomkövető lesz.

A hétfői vihar Balatonfüreden akár 130 km/h-s széllökéseket is hozott, ami jelentős – több tízmillió forintos – károkat okozott. A verseny főtitkára, Holczhauser András elmondta: több hajó megsérült, köztük a Principessa és a Raffica liberák, amelyek biztosan nem indulnak, ahogy a Lisa nevű egytestű sem. Három katamaránban is komoly sérülések keletkeztek.

Idén is harminc különböző hajóosztályban hirdetnek kategóriagyőzelmet, a teljesítésre 48 óra áll rendelkezésre – tehát szombat reggel 9-ig kell célba érni. A klasszikus útvonal szerint a mezőny Balatonkenese, Siófok, a Tihanyi-szoros, majd Keszthely érintésével tér vissza Balatonfüredre.

A Kékszalagon most is több külföldi csapat áll rajthoz, különösen a nagy esélyes, ultramodern katamaránok körében. A hajókat folyamatosan fejlesztik – könnyebbek, gyorsabbak, technikásabbak –, így a szélviszonyok és a taktika függvényében több egység is esélyes lehet az abszolút győzelemre. Jó széljárás esetén akár 5 óra alatt is teljesíthető a táv.

A címvédő, Józsa Márton vezette Fifty-Fifty hajóval idén is az élmezőnyben lehet számolni. Mint elmondta, az elmúlt három évben teljesen újjáépítették a hajót, és 30 napos edzésprogrammal készülnek. A tavalyi rekordidő (5 óra 4 perc) javítása sem kizárt, bár elmondása szerint az ehhez szükséges szárnyas hajók jelenleg nem alkalmasak a táv hibamentes teljesítésére.

Litkey Farkas, a 13-szoros Kékszalag-győztes, a Process Solution kormányosa szerint a csapata a felkészülés végső szakaszában jár, a téli edzésekből is sokat meríthetnek. Oroszlán Péter, a Principessa kormányosa úgy látja, hogy a katamaránok dominanciája miatt egytestű hajóval ma már szinte lehetetlen abszolút győzelmet szerezni.

A Kékszalag rekordját 1955-től egészen 2012-ig a Nemere II. tartotta 10 óra 40 perces idejével. Ezt a csúcsot 2014-ben döntötte meg a Fifty-Fifty, és azóta többször is javították a rekordot.

A legrégebbi tókerülő verseny története 1934-ben kezdődött. Az első viadalt 21 hajóval rendezték, és az abszolút győzelmet Ugron Gábor nyerte a Rabonbán nevű vitorlással. A versenyt kezdetben kétévente rendezték, a háborús évek után 1947-ben indult újra a sorozat.

A Kékszalag történetének kiemelkedő alakjai közé tartozik többek között Litkey Farkas (13 győzelem), Kovács Béla, Németh István, Lovas József, valamint az első női győztes, Gordon Evelyn is. A verseny mára nemcsak sportesemény, hanem a balatoni nyár kiemelt ünnepe lett.

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.