Fejlesztik a Rába folyó vízi turizmusát

600 millió forintból fejlesztik a rábai víziturizmust az elkövetkező négy évben, kilenc helyszínen valósulnak meg beruházások Alsószölnöktől Rábahídvégig. A fejlesztések célja, hogy javítsák a vízitúrázás feltételeit, és magasabb szintű szolgáltatásokat, létesítményeket kínáljanak a turistáknak, miközben a folyó érintetlensége megmarad. A támogatást a vármegyei önkormányzat vezetésével működő konzorcium nyerte el a TOP Plusz „Aktív turizmus fejlesztése” című pályázaton.

A Rába egy vadregényes folyó, népszerű a kajakosok, kenusok és raftosok körében. A térségben több civil szervezet foglalkozik vízitúráztatással, és tavaly a Csörötnek-Csákánydoroszló szakaszt az Év Vízitúra Útvonalává választották. A nyertes pályázati projekt erre a sikerre építkezik, amit a sajtótájékoztatón ismertettek a projektben résztvevő szervezetek.

V. Németh Zsolt államtitkár kiemelte, hogy a természetközeli kikapcsolódás iránti kereslet növekvő trend, és a víziturizmus Vas vármegye fő turisztikai vonzerejévé válhat. A projektet a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, az Aktív Rába Szövetség, az alsószölnöki, szentgotthárdi és molnaszecsődi önkormányzatok, valamint az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ alkotta konzorcium vezeti.

Kondora Bálint, a Vas Vármegyei Közgyűlés alelnöke hangsúlyozta, hogy az aktív turizmus egy fejlődő ágazat, amelynek előnyei vannak a Rába egyedülálló természeti értékeivel. A cél az, hogy a Rába Magyarország első számú víziturisztikai desztinációjává váljon.

A 600 millió forintos támogatásból kilenc helyszínen valósulnak meg fejlesztések a mintegy 80 km hosszú felső folyószakaszon. A korábbi pontszerű fejlesztések egy hálózattá szerveződnek, így biztosítva a biztonságos vízitúrázás feltételeit, és magasabb színvonalú szolgáltatások lesznek elérhetők.

Kocsis Zsolt, az Aktív Rába Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy céljuk a vízitúrázók számának növelése, miközben megőrizzük a Rába vonzerejét, érintetlenségét és vadregényességét. A növekedés mértéke a jelenlegi létszám két-háromszorosára tervezett.

A fejlesztési program keretében Alsószölnöknél felújítják a vízitúra kiinduló pontjához vezető utat, a szentgotthárdi duzzasztóműnél a csónakcsúszda átjárhatóságát kősarkantyúval biztosítják, a Rába-Lapincs összefolyásánál kenutárolót és vizesblokkot építenek. Csörötneknél keresztgátat és partvédelmi létesítményt építenek, Molnaszecsődön pedig az egykori tűzoltószertárat alakítják át, így vizesblokk és melegítőkonyha is a turisták rendelkezésére áll. A program részeként túravezetői képzéseket tartanak, eszközöket vásárolnak, és átfogó marketingkampány indítanak a Rába népszerűsítésére. A fejlesztések megvalósítása 2028. december 31-ig befejeződik.